parafiawilkowo.pl.tl - Kościół paraf.

Pierwsza pisana wzmianka o wsi Wilkowo pochodzi z 1314 roku i związana jest z imieniem Bodzanty - wujem Jaktora z Klemska i z plebanem Andrzejem. Dowiadujemy się z niej, o istnieniu w Wilkowie drewnianego kościoła katolickiego, który w XIV w stał się siedzibą samodzielnej parafii katolickiej należącej do diecezji poznańskiej. Kościół był uposażony w rolę a pleban w 1 łan (1 łan pruski = 16,5 ha, 1 łan frankoński = 24,2 ha), dziesięcinę oraz meszne (specjalny podatek płacony przez chłopów). Wiejskie dobra należały w tym czasie do przedstawicieli wielkopolskiego rodu Jeleni.
W XVI w., w okresie reformacji, kościół zajęli protestanci. Po przekazaniu katolikom był filią parafii w Mostkach, ale z powodu braku wiernych szybko popadł w ruinę. Pod koniec XVII w. kościół był już bardzo zniszczony, brakowało m.in. dachu. W tym czasie katolicy uczęszczali na nabożeństwa do Lubrzy a Ewangeliccy mieszkańcy wioski odwiedzali tymczasem zbór w niedalekim Stoku.
W latach 1907 - 1908 przy pomocy właściciela majątku w Wilkowie, na wzniesieniu przy drodze do Świebodzina wybudowano nowy kościół - ewangelicki, który przetrwał w nienaruszonej formie do czasów współczesnych. Zbudowano go z kostki granitowej i cegły w stylu neogotyckim jako budowlę jednonawową z prostokątnym prezbiterium. Masywna wieża kościoła nakryta jest dwuspadowym dachem zwieńczonym latarnią. Po starym drewnianym kościele katolickim pozostał jedynie mur cmentarny w centrum wioski - obecnie mieści sie się tam dzierżawione gospodarstwo rolne.
Po drugiej wojnie światowej kościół zagospodarowali katolicy, włączono go do parafii w Świebodzinie a uroczyste poświęcenie świątyni p.w. Narodzenia NMP nastąpiło 8 września 1945 r. Od 15 sierpnia 2006 roku pełni znowu funkcję kościoła parafialnego. Odpust parafialny obchodzony jest 8 września.